2011.07.06.
16:07

Írta: kisujszallas

Elfogynak a méregkeverők

 Móriczosok az ELTE-n

Írta: Szabó Ágnes

Az ENSZ 2011-et a kémia nemzetközi évének nyilvánította.  Az egyik legfontosabb célkitűzésnek a kémia népszerűsítését tartja különösen a fiatalok körében. Gimnáziumunk kémiatanáraként ez volt a szándékom a budapesti háromnapos kirándulás megszervezésével is, amelyen az Eötvös Lóránd Tudományegyetemnek köszönhetően 6 Móriczos diák vett részt.  

A természettudományoknak ez a területe az utóbbi években jelentősen veszített népszerűségéből a diákok körében. A kémia iránt érdeklődők alacsony számának köszönhetően a hozzá kapcsolódó piacon nagy a munkaerő-hiány, holott ezek a szakmák legtöbbje a versenyszférában található - igen magas fizetéssel. A kisújszállási fiatalok szerencsés helyzetben vannak, mivel városunkban már az óvodában is hangsúlyt fektetnek a megfigyelésen alapuló ismeretszerzésre. Általános- és középiskoláink jól felszereltek, országos viszonylatban aránylag magas óraszámban tanulhatják a diákok a kémiát. A tantárgy szépségét és érdekességét is igazolja, hogy amikor a Móricz Zsigmond Gimnázium, Közgazdasági Szakközépiskola és Kollégium diákjai egy országos vetélkedő tantárgyhoz kötődő benevezési video készítését tervezték, egyből a kémia jutott eszükbe.

Rendezvények sorozata

Országszerte számos rendezvény, konferencia, kiállítás kerül megrendezésre az idén a kémia éve kapcsán. A célkitűzésnek megfelelően ezek többsége nem csak a szakembereknek szól, ezért minden korosztály számára lehet találni akár az interneten is érdekes programot.

Mi is igyekeztünk ebben az évben több hangsúlyt fektetni a kémiára. A budapesti kirándulás során a diákok egy délelőtt folyamán egyetemi laborgyakorlaton vettek részt. A laborvezető mindenkit egy-egy egyetemi hallgató mellé osztott be, akit megfigyelhettek. Ez által részesei lehettek egy valódi hallgatói laboratóriumi gyakorlatnak, érdeklődhettek az egyetemi életről és a kémia szakról, sőt egy-egy egyszerűbb műveletet ők maguk is elvégezhettek. A délutáni program az egyetemi Ásványtár meglátogatásával kezdődött. Amikor a tárlatvezető kinyitotta az ajtót a kiállítás különlegessége elkápráztatott bennünket. A Biológiai és Paleontológiai Múzeum széles zoológiai palettájának megtekintése után az ásványtani tanszék egyik oktatója tartott érdekes, hétköznapjainkhoz kapcsolódó kőzettani foglalkozást. A kémia – és más természettudományok – népszerűsítésének a kulcsa is talán abban rejlik, hogy rávilágítunk a gyakorlatiasságra, az ismeretek hasznosíthatóságára és a mindennapi élettel való kapcsolatára. A nap zárásaként az évek óta megrendezett „Alkímia ma” előadássorozat keretében hallhattunk a bor kémiájáról és a mágnesről vegyész szemmel. Nagy élményt nyújtott városunk 14-15 éves diákjai számára a hatalmas egyetemi előadó padjaiból szemlélni a programot, amelyet kísérlet-bemutató zárt. A „feeling”-et fokozta, hogy az egyetem szakkolégiumában volt a szálláshely. Másnap a Természettudományi Múzeum interaktív jellege okozott kellemes csalódást a tanulóknak.

Vállalkozó kedvű Móriczosok jelentkeztek a Találd Fel Magad! vetélkedőre. A nyolc résztvevő csapat az általuk készített videofelvétel internetes népszerűsége alapján került meghívásra Budapestre a játékba. Diákjaink az „Elefánt fogkrémje” fantázia nevű látványos kísérlet ötletes megfilmesítésével nyerték meg a szavazást. A video elérhető és megtekinthető az iskola honlapján keresztül. A tanév lezárásával 2011-nek még nincs vége, mindemellett reméljük a lelkesedés és érdeklődés megmarad a következő években is!

 

Jöhet az utánpótlás

Általános iskoláinkban heti másfél órában tanulnak a gyerekek kémiát 7. és 8. évfolyamon. Ez azt jelenti, hogy egyik héten egy, másik héten két kémia órájuk van általában a fizikával váltva.  Az Arany János Általános Iskolában bevált módszer, hogy a nyolcadikosoknak két óra egymás után van. Így jobban jut idő a kísérletekre, amelyeket gyakran maguk a diákok végeznek el. Mindhárom általános iskolában található szertár, két iskolában szaktanterem is. Gimnáziumunk szaktanterme pár éve került kialakításra elszívó fülkével, minden padsorban vízcsappal, vezetékes gázzal. A teremben projektor és aktív tábla is van. A szertár az előző tanévben nagy értékben bővült üveg eszközökkel pályázati pénzből. Az iskola minden évben finanszírozza a vegyszerek utánpótlását. Mindezekkel megteremti a lehetőséget a diákok magas színvonalú képzésére, minden körülményt biztosít akár az emelt szintű érettségire való felkészüléshez. Heti két órás alapoktatást kapnak 9-10. évfolyamon a tanulók, 11-12. évfolyamon pedig fakultációs tantárgyként választhatják a kémiát. A kisúji diákok számos versenyen vehetnek részt a lelkes tanárok felkészítő munkájának köszönhetően.

A lehetőség tehát adott, a jövő kémikusainak csak ki kell használnia. Nem csak a pedagógusok, hanem a szülők feladata is felhívni a figyelmet a tantárgyban rejlő lehetőségekre, a tehetséges és érdeklődő gyerekeket a kémikus pálya felé terelgetni. Egy diploma vagy szakma megszerzéséhez hozzásegíteni gyermekeinket jelentős anyagi áldozatot kíván, és a mai gazdasági helyzetben különösen fontos, hogy olyan szakmát adjunk a kezükbe, amellyel el tudnak helyezkedni.

Képek megtekinthetőek itt: 

picasaweb.google.com/113195082527714405290/ElfogynakAMeregkeverok

Szólj hozzá!

Címkék: móricz kémia zsigmond gimnázium természettudomány

A bejegyzés trackback címe:

https://kisujszallas.blog.hu/api/trackback/id/tr833044740

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása